LEGO® MINDSTORMS® EV3 - třetí krok v evolucib

18.08.2015 13:55

LEGO MINDSTORMS je vzdělávací robotická stavebnice vyvinutá ze spolupráce společností Massachusetts Institute of Technology a LEGO Group. Při práci s touto stavebnicí si děti rozvíjí prostorovou představivost a získávají znalosti vlastní logiky programování.

Stavebnice je dodávána ve dvou základních sestavách a je tedy cílená na dvě skupiny uživatelů: pro domácí využití žáků základních škol a pro starší studenty a jejich učitele. Z tohoto důvodu se sestavy skládají z různých dílů ke kterým je možné dokoupit rozšiřitelné soupravy. Obě však splňují edukační charakter i když je výrobce rozdělil na verze Home a Education. Záleží tedy na Vás jakou sestavu si vyberete, protože i ta pro domácí využití je vhodná pro práci ve škole a naopak.

Základní sestavení a programování LEGO robotů zvládnete s podporou dokumentace, kterou je možné stáhnout i ve formátu 3D. Pokud budete mít pochybnosti jakou verzi vybrat, je možné se zastavit v naší herničce, kde si obě stavebnice můžete prohlédnout a vyzkoušet. Pokud to máte daleko, pošlete nám Vaše číslo na obchod@theohry.cz a my Vám zavoláme zpět.

LEGO MINDSTORMS EV3 Home/Retail Edition 31313

Tyto stavebnice můžete se dají většinou nalézt v obchodech s hračkami. Na stránkách lega i na internetu je pak návod na sestavení více jak 20 robotů, ale je možné skládat roboty dle vlastní fantazie nebo například sestavit robota na skládání rubikovy kostky. Sestava obsahuje přibližně 600 součástek.

V případě, že budete chtít stavět některé roboty ze sestavy 45544 je třeba dokoupit ultrazvukový a gyroskopický senzor a některé technické součástky k sestavení vlastního modelu. Ultrazvukový senzor je také více přesnější a je schopen detekovat předměty na větší vzdálenost než infračervený.

Vlastní SW není součástí balení, ale je zdarma ke stažení ze stránek Lega. Instalační soubor má přibližně 800MB a není vyžadován licenční klíč. Programem je možné ovládat také Education verzi, je však třeba doplnit některé programovatelné bloky, například pro gyroskop a ultrazvukový senzor.

LEGO MINDSTORMS Education EV3 Core Set 45544

Základní souprava obsahuje více senzorů než verze Home a přibližně 540 součástek. Education verze je tedy určena především k pokročilejšímu programování. Pro sestavení větších robotů je možné dokoupit rozšiřitelnou soupravu, která obsahuje dalších 850 součástek. 

Vlastní SW není součástí balení, ale je třeba jej dokoupit a stáhnout ze stránek Lego Education.

Software:

- firmware nainstalovaný v řídící kostce, slouží k základním funkcím robota

- EV3 Open Source Software je uživatelsky jednoduchý, intuitivní a umožňuje programovat robota pomocí počítače

- Labview grafické vývojové prostředí řídících systémů pro pokročilejší programování, který je využíván v průmyslu, vědě i inženýrství. Pro práci v tomto programu Vám doporučíme kurzy, které jsou pořádány i pro žáky základních škol a obdržíte na nich licenci k tomuto SW.

Dálkové ovladače: Je možné využít aplikace pro chytré telefony a tablety. Robota lze ovládat přes telefony s operačním systémem iOS nebo Android, případně přes tablet. Home verze obsahuje základní infračervený ovladač.

Programovatelná kostka je stejná u obou sestav a oba programy je možné využívat na stejném počítači. Ve verzi Education je dodávána s nabíjecí baterií 45501.

https://www.lego.com/cs-cz/mindstorms/?domainredir=mindstorms.lego.com

Zpět