LEGO® MINDSTORMS® EV3 - třetí krok v evoluci

09.01.2017 20:49

Společnost LEGO se zabývá vývojem robotických stavebnic již od konce 80. let 20. století. První robotická stavebnice LEGO Mindstorms Robotics Invention System (RIS) byla představena a uvedena do prodeje v roce 1998. Název Mindstorms pochází z knihy Seymoura Paperta Mindstorms: Children, Computers, and Powerful Ideas, kde se děti učí ovládat počítače a tím mohou změnit celý způsob, jakým se učí také v jiných předmětech.

  1. generace stavebnice byla známá také pod názvem Lego Mindstorms RCX, který je odvozen od pojmenování řídící kostky RCX (Robotic Command Explorers).
  2. generace byla uvedena na trh v roce 2006 s označením LEGO Mindstorms NXT. Označení NXT je odvozeno z anglického slova next (další) generace stavebnice. O tři roky později byla vydána aktualizovaná verze NXT 2.0.
  3. generace verze byla představena v roce 2013 a jmenuje se LEGO Mindstorms EV3 (Evolution 3). V České republice uvedena do prodeje v září 2013.

Stavebnice se skládá:

  • Z konstrukčních dílů Lego Technic, jako jsou různá ozubená kola, nápravy, kolíky a trámy. Styl Lego Technic se postupem času měnil. Sady uvedené po roce 2000 používají odlišnou konstrukční metodiku, která se popisuje jako bezkolíková konstrukce.
  • EV3 inteligentní kostky s jednobarevným LCD displejem 178x128 pixelů, procesorem TI Sitara AM1808 300 MHz, 64 MB RAM + microSDHC portem.
  • Aktivních robotických prvků (interaktivní servomotory, světelné kostky, vstupní moduly, dotykové senzory, zvukový senzor, světelný senzor, ultrazvukový senzor)

Stavebnice je dodávána ve dvou základních sestavách a je tedy cílená na dvě skupiny uživatelů: pro domácí využití žáků základních škol a pro starší studenty a jejich učitele. Z tohoto důvodu se sestavy skládají z různých dílů ke kterým je možné dokoupit rozšiřitelné soupravy. Obě však splňují edukační charakter i když je výrobce rozdělil na verze Home a Education. Záleží tedy na Vás jakou sestavu si vyberete, protože i ta pro domácí využití je vhodná pro práci ve škole a naopak. 

LEGO MINDSTORMS EV3 Home/Retail Edition 31313

Tyto stavebnice můžete většinou nalézt v obchodech s hračkami. Na stránkách lega i na internetu je pak návod na sestavení více jak 20 robotů, ale je možné skládat roboty dle vlastní fantazie nebo například sestavit robota na skládání rubikovy kostky. Sestava obsahuje přibližně 600 součástek.

https://www.lego.com/cs-cz/mindstorms/?domainredir=mindstorms.lego.com

V případě, že budete chtít stavět některé roboty ze sestavy Education 45544 je třeba dokoupit ultrazvukový a gyroskopický senzor a některé technické součástky k sestavení vlastního modelu. Ultrazvukový senzor je také více přesnější a je schopen detekovat předměty na větší vzdálenost než infračervený.

Programovatelná kostka je stejná u obou sestav a oba programy je možné využívat na stejném počítači. Ve verzi Education je dodávána s nabíjecí baterií 45501.

Základní sestavení a programování LEGO robotů zvládnete s podporou dokumentace, kterou je možné stáhnout i ve formátu 3D. Pokud budete mít pochybnosti jakou verzi vybrat, je možné se zastavit v naší herničce, kde si obě stavebnice můžete prohlédnout a vyzkoušet. Pokud to máte daleko, pošlete nám Vaše číslo na obchod@theohry.cz a my Vám zavoláme zpět.

Zpět